نمی‌توانم لو رفتن «خیابونا» را هضم کنم !

سایت هواداران محسن یگانه

نمی‌توانم لو رفتن «خیابونا» را هضم کنم !

نمی‌توانم لو رفتن «خیابونا» را هضم کنم ! 15 سپتامبر 2013

نمی‌توانم لو رفتن «خیابونا» را هضم کنم !

 

Mohsen Yeganeh & Reza Sadeghi

 

مصطفی امامی: محسن یگانه این روز‌ها گوشه گیر‌تر از همیشه به شمال کشور سفر کرده و بی‌سرو صدا مشغول رسیدگی به زندگی و کارهای موسیقایی‌اش است. او حتی گوشی‌های تلفن همراه خودش را هم خاموش کرده تا بدون دغدغه و حاشیه به کار‌هایش برسد. چند روز پیش آهنگ «خیابونا» به شکل عجیبی با صدای محسن یگانه منتشر شد. آهنگی که در ابتدا با کیفیت بسیار پایینی روی فضای مجازی قرار گرفت اما بعد از چند ساعت آهنگ با کیفیت اصلی و با تنظیم هومن نامداری منتشر شد. خاموش بودن تلفن‌های محسن باعث شد موضوع انتشار عجیب این آهنگ مبهم باقی بماند اما در ‌‌نهایت توانستیم از طریق ابزارهای اینترنتی محسن را پیدا کنیم و با او در مورد این آهنگ و گوشه گیری این روز‌هایش دقایقی گفت‌و‌گو کنیم.گفت‌و‌گو با محسن یگانه که این روز‌ها گوشه گیر‌تر از همیشه شده،
 
چند روز پیش «خیابونا» از تو منتشر شد، اما انتشار این آهنگ عادی نبود، در مورد این تراک و ماجرای لو رفتنش برایمان بگو.
 
درست است که ذات لو رفتن این قطعه، موضوع جالب و خوشایندی نیست اما اینگونه ماجرا‌ها قابل حل و ساده است. به اینکه این تراک از چه طریقی لو رفته کاری ندارم و فقط یک چیز را می‌دانم و آن هم این است که این بار مسولیت این ماجرا به هیچ عنوان متوجه من نیست. این کار را به سفارش یکی از خواننده‌های جوان ساختم که قرار بود در قالب آلبوم او منتشر شود اما این کار به شکل عجیبی لو رفت. اگر قرار بود از سمت من کاری لو برود، کارهای بسیار دیگری وجود داشت که می‌توانست لو برود اما موضوع برای خودم هم خیلی پیچیده است. من این کار را ماکت کردم و با یک کیبورد و گیتار آن را خواندم. واسطه بین من و هومن نامداری، شاعر این کار (علی ثابت قدم) بود. نکته جالب برایم این بود که وقتی نسخه بی‌کیفیتی که لو رفته بود را شنیدم، متوجه شدم نسخه لو رفته نه تنها تنظیم هومن نامداری نیست بلکه تنظیم ماکتی که من انجام دادم هم نیست. نکته جالب‌تر این است که موزیکی که روی صدایم بوده هم حذف شده! کاری ندارم چه کسی این کار را انجام داده ولی هرکی هست از او خواهش می‌کنم این تکنولوژی را به دست ماه برساند.
 
اینکه تو اسم خواننده اصلی این کار را نمی‌بری این شائبه را به وجود می‌آورد که بین شما مشکلی وجود دارد…
 
نه، هیچ مشکلی بین ما وجود ندارد. ایشان خواننده نام آشنایی نیست و به قول معروف آلبوم اولی است. به هرحال این اتفاق افتاده و این کار از سمت هر کسی لو رفته باشد، این آقا متضرر اصلی هستند و من باید این ماجرا را جبران کنم.
 
با توجه ماکت کار در اختیار افراد معدودی است، معلوم نیست چه کسی لو داده؟
 
این اولین باری است که برای هضم چنین مساله‌ای اعلام ناتوانی می‌کنم. نمی‌توانم درک کنم از لحاظ فنی این ماجرا چطور امکان پذیر است که صدای من را از موسیقی که روی آن وجود دارد جدا کنند. چطور توانسته‌اند درامی که روی صدای من وجود داشته را حذف کنند، خواهش می‌کنم به من هم بگویند (خنده).
 
«خیابونا» به جنس محسن یگانه خیلی نزدیک است…
 
انشالله سر فرصت حرف می‌زنیم، الان وقت مصاحبه نیست و اگر دقت کرده باشی در این مدت تلفن‌هایم را هم خاموش کرده‌ام و کاری به کار کسی ندارم. فقط همین اندازه بگویم که کاری که قرار بود جای «خیابونا» پخش کنم، چیزی شبیه به همین آهنگ بود. البته انتشار این آهنگ به واسطه اینکه از نظر ریتم و ژانر کلی نزدیک به «خیابونا» بود فعلاً از دستور کارم خارج شده اما الان مشغول ۲-۳ کار دیگر هستم که به تدریج منتشر خواهد شد.
 
«خیابونا» آهنگی است که در آن بعد از مدت‌ها شاهد استفاده تو از ترانه‌ای به جز ترانه‌های خودت هستیم که اتفاقاً استقبال خوبی هم از آن شده است. این موضوع باعث تغییر نگاه تو در همکاری با ترانه سرایان دیگر می‌شود؟
 
اسم و رسم ترانه سرا برایم مهم نیست و چیزی که برای من اهمیت دارد، چیزی است که روی کاغذ می‌بینم. مطمئن باش اگر اسم ترانه سرای این آهنگ را نمی‌دانستی می‌گفتی ترانه سرای «خیابونا» محسن یگانه است. شک نکن اگر ترانه‌هایی به دستم برسد که اینقدر شبیه کارهای خودم باشد، از آن استفاده خواهم کرد. من در حوزه خوانندگی به اعتبار لازم رسیده‌ام. توانایی‌ام در زمینه ترانه سرایی هم به خیلی‌ها ثابت شده، البته من ادعایی ندارم اما ثابت کرده‌ام آدمی هستم که می‌توانم با تمرین به هدف مورد نظرم برسم. ماجرا این است که ترجیع بند ترانه «خیابونا» را خودم گفته‌ام، در ترانه‌هایی که متعلق به خودم نیست مجبور ترکیب رنگی از کلمات را در قالب ترجیع بند به ترانه اضافه کنم تا بتوانم آن را به عنوان کار خودم اجرایش کنم. من قبلاً در «ماه عسل» روزبه بمانی و «نشونی به نشونی» عبدالجبار کاکایی هم این کار را انجام داده‌ام. حتی در مورد آهنگ دلنوازان که ملودی آن را برای علی لهراسبی ساختم هم ترجیع بند کار را سرودم تا نتیجه کار بهتر شود.
 
حضورت در شمال، خاموش کردن گوشی و دیر سر زدن به صفحه‌های شخصی‌ات می‌تواند طرفدارانت را به این امیدوار کند که محسن در حال کار روی آلبوم جدیدش است؟
 
طرفدارانم اگر دوست داشتند به من می‌گویند آلبوم بده اما خوشبختانه فعلاً به تک تراک راضی‌اند (خنده).
 
پس این گوشه گیری چه دلیلی دارد؟
 
این اصلاً مساله پیچیده‌ای نیست. خیلی‌ها هستند که شبیه به الان من هستند. من الان اینقدر از فضای کار دور هستم که اگر خودم هم بخواهم نمی‌توانم به کسی آسیب برسانم. یک استودیوی کوچک در شمال ساخته‌ام و مشغول کار‌هایم هستم، همین.
 
در روزهایی که اکثر ستارگان پاپ در تهران کنسرت دارند، خبری از محسن یگانه و گروهش نیست، چرا؟
 
با پخش یک تراک دیگر پکیج آهنگ‌های من کامل می‌شود و با دست پر به اجراهای تهران بازخواهیم گشت. دوست دارم تنظیمات برخی از آهنگ‌ها را برای کنسرت عوض کنیم و در کنار آن چند آهنگ جدید را به گروه آهنگ‌های کنسرت وارد کنیم.
 
تاریخ کنسرت جدیدت معلوم است؟
 
انشالله شهریور در تهران کنسرت خواهیم داشت.
 

بیوگرافی نویسنده

مشاهده تمامی 251 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

statistics